Maria Wojtyszko: Odcizený jazyk (Język obcy)

Divadlo S.T.O.K.A.
Scénické čítanie
MARIA WOJTYSZKO: ODCUDZENÝ JAZYK
1​3. 06. 2017 od 19:00 hod. v Divadle ​S.T.O.K.A. na Košickej ulici 37

Účinkujú
Michaela Halcinová, Martin Kollár, Lenka Libjaková, Braňo Mosný, Tomáš Pokorný, Peter Tilajčík
Preklad
Marek Godovič
Dramaturgia
Anna Grusková
Režia
Blaho Uhlár
Organizačná spolupráca
Ľudmila Kružliaková

K čomu nám slúži jazyk? Hovoríme preto, aby sme si porozumeli, alebo pteto, aby sme niečo zakryli? Môžeme sa zblázniť zo slov alebo môžeme vďaka ním vyzdravieť? Ktoré slová dobre predajú divadelnú hru a ktoré rozhodnú o jej neúspechu?

Na tieto aj ďalšie otázky pravdepodobne nenájdete odpoveď v dráme Odcudzený jazyk, pretože hry nie sú určené na prinášanie odpovedí, ale na kladenie otázok.

Odcudzený jazyk je príbeh o svete, v ktorom nie je pravda. Je to príbeh o strednej Európe.

Tiskové zprávy

Inscenace bude uvedena ve Slezském divadle v Katowicích (EN)
Scénické čtení Bratislava (SK, EN)
Odcizený jazyk na raketové základně (EN)
Inscenace Jakuba Krofty Cizí jazyk bude uvedena ve Slezském divadle v Katowicích
Teatr Tekstu (Divadlo textu)

Události

13. červena 2017 | scénické čtení | Bratislava | Slovensko
Divadlo S.T.O.K.A
režie Blahoslav Uhlár

2. září 2017 | scénické čtení | Zsámbék | Maďarsko
Divadlo Ragnar v rámci festivalu Y.EAST
režie Lucie Orbók

20. listopadu 2017 | česká premiéra | Praha | Česká republika
Divadlo X10
režie Jakub Krofta

5. prosince 2017 | polská premiéra | Katovice | Polsko
Divadlo X10 ve splupráci se Slezským divadlem Stanislawa Wyspiańského
režie Jakub Krofta

Tvůrčí tým

Jakub Krofta (režie, * 1974 České Budějovice)

Absolvent režie a dramaturgie na fakultě alternativního divadla DAMU. Režisér, dramatik, pedagog, bývalý umělecký šéf divadla Drak. Od roku 2012 je uměleckým šéfem Divadla loutek ve Wroclavi.

Absolvoval stáže v USA, Velké Británii, Švédsku a Francie. Často působí v zahraničí jako režisér a pedagog. Pracoval v Australii, Hong Kongu, Izraeli, Rakousku, Dánsku, Finsku, Polsku a na Slovensku. Dva roky působil v Českém rozhlase, kde režíroval pořady pro děti a mládež. Ve své tvorbě propojuje prvky loutkového divadla a pohybového divadla Theatre Clown. V jeho inscenacích jsou důležitá hudba a práce s akustickým prostorem.

Maria Wojtyszko (autorka hry)

Scénáristka, dramatička a dramaturgyně. Vystudovala kulturní vědu na Waršawské univerzitě, scénáristiku na Filmové škole v Lodzi a filmovou režii na Mistrovské škole režii Andrzeje Wajdy. Je autorkou řady scénáři k televizním seriálům, celovečerních filmů a divadelních her. V roce 2006 získala cenu Starého divadla a divadelního měsíčníku Dialog za hru Děloha. Věnuje se také divadelním adaptacím. Momentálně je dramaturgem Teatru Lalek ve Wroclawi.

Jan Štěpánek (výprava)

scénograf, kostýmní výtvarník a pedagog. V letech 1981–92 žil v emigraci v Rakousku a Německé spolkové republice, po návratu studoval na pražské DAMU scénografii u profesorů Jana Duška a Jany Zbořilové (1992–98). Už v polovině devadesátých let začala jeho spolupráce s dvěma režiséry, s nimiž se stále setkává po celou dosavadní uměleckou kariéru. Pro Jiřího Pokorného navrhl scénu k jeho inscenaci Wedekindova Procitnutí jara v Činoherním studiu v Ústí nad Labem (dramaturgie Lenka Kolihová) a pro Jana Antonína Pitínského scénické řešení pro inscenaci Osm a půl (a půl) v Městském divadle ve Zlíně. Z jeho dalších výprav, které vytvořil pro režiséra Jiřího Pokorného, jmenujme mj. inscenaci hry současného německého autora Maria von Mayenburga Tvář v ohni v brněnském HaDivadle (dramaturgie Lenka Kolihová), Gazdinu robu Gabriely Preissové v pražském Divadle Na zábradlí nebo Tylovy Krvavé křtiny aneb Drahomíra a její synové v pražském Národním divadle (dramaturgie Lenka Kolihová). Spolupracovníkem Jana Antonína Pitínského byl například v inscenacích Preissové Její pastorkyně v Městském divadle ve Zlíně, v jeho inscenaci prvního českého uvedení románu J. W. von Goetha Spřízněni volbou v Dejvickém divadle, Maryši bratří Mrštíků, Durychově Bloudění v dramatizaci Pavla Švandy, Markéty Lazarové Vladislava Vančury a Babičky Boženy Němcové v Národním divadle (dramaturgie Lenka Kolihová). Dalším režisérem, se kterým Jan Štěpánek pravidelně spolupracuje, je Jan Nebeský. V Národním divadle se podílel na jeho inscenacích Schillerovy tragédie Úklady a láska a Molièrova Dona Juana. Velmi často také navrhuje scény pro ostravské Divadlo Petra Bezruče. Jan Štěpánek je pedagogem JAMU v Brně, kde vede ateliér scénografie. Věnuje se také malbě, své obrazy několikrát vystavoval, například v Chebu, Prostějově a Brně. S Divadlem X10 spolupracoval na inscenacích O mrtvých ptácích; Strašnice, mordů plný ulice; Redbull.

Herci

Bio Masha (herečka, skladatelka)

Zpěvačka, slamerka, výtvarnice, herečka, performerka. Je součástí několika hudebních projektů, např. hiphopového dua DiaKritika, experimentující elektro-rap-popové kapely Chodská Junta a projektu Urpop, kde s Matějem Samcem zkoumají fenomén popu. S Luďkem Kazdou tvoří duo Debbi Love. S Divadlem X10 spolupracuje nejen jako herečka (scénické čtení ten flákač už je zase v tahu, inscenace O mrtvých ptácích, Den Bez Rusáka), ale i jako zpěvačka, videoperformerka a hudebnice. V roce 2016 nazkoušela site specific Vzlety Valeriána Karouška.

Anna Císařovská

Vystudovala gymnázium s hudebním zaměřením (obor klavír) a DAMU - činoherní herectví. Dostala i několik filmových a televizních příležitostí (Láska je láska, Colette, LostLove, atd.). Je spoluzakladatelkou a herečkou X10 a vede Dětské studio Strašilka. V Divadle X10 účinkovala nebo dosud hraje v inscenacích _láska_, To Tam, Scratch!, Den Bez Rusáka, A teď: Svět! neboli Co je venku, do toho mi nic není, Kolaps, A Zítra mě lásko opět pochovej, ve scénických čteních Čarování, Jestli nás nenecháte snít, my vás nenecháme spát a site specific projektech Solidarita a Strašnice, mordů plný ulice. V roce 2016 nazkoušela inscenaci Kolaps, bude se hudebně podílet na inscenaci Haarmann, v roce 2017 se zúčastní site specific projektů: Česká Sibiř, Zmaluju tě, Koh-i-noore!, inscenacích: Dybbuk, Odcizený jazyk, Pod kontrolou a ve spolupráci s Jiřím Hajdylou vytvoří představení pro rodiče s dětmi Sám ve větvích.

Jakub Gottwald

Vystudoval Katedru alternativního a loutkového divadla, věnuje se nezávislým projektům, je členem Long Vehicle Circus. Spolupracoval např. s MeetFactory, Chemickým divadlem, VOSTO5, Divadlem ALTA, ale objevil se i v repertoárových divadlech – Národní divadlo Brno, Jihočeské divadlo České Budějovice, Národní divadlo Nová scéna. V Divadle X10 hraje v inscenacích: Den Bez Rusáka, Enigma Emmy Göring, Kolaps, Válka a učinkoval v site specific Spodní proudy Jiřiny Haukové.

Šimon Krupa

Studoval DAMU – Katedru alternativního divadla, obor herectví. S Divadlem X10 spolupracuje od počátku. Dále spolupracuje se sdružením Tygr v tísni ve Vile Štvanice, je spoluzakladatelem Chemického divadla, v angažmá je v ostravské Komorní scéně Aréna. V Divadle X10 účinkoval v inscenacích To Tam, Scratch!, Trakl, site specific Strašnice, mordů plný ulice, nyní hraje v inscenaci Redbull.

Michal Sieczkowski

Narodil se v polské Lodži. V roce 2001 absolvoval divadelní Akademii ve Varšavě v oboru činoherního herectví. V letech 2001 až 2003 byl stipendistou Open Society Fund a stážistou na pražské DAMU, obor režie na KALD. V letech 2003 až 2012 působil ve varšavských divadlech Rozmaitości, Dramatyczny, Polonia a Polski, kde spolupracoval s významnými polskými režiséry - Krystianem Lupou, Krzysztofem Warlikowským, Andrzejem Sewerynem či Krystynou Jandou. Účastnil se i mezinárodních divadelních produkcí, mimo jiné účinkoval v inscenaci Tři sestry v režii Natashy Parry-Brook. Kromě herectví se věnuje i divadelní režii. Vytvořil polsko-francouzskou inscenaci Sallinger

Bernarda Marie Koltése, nebo projekt Přítel, který mi nezachránil život podle autobiografické prózy Hervé Guiberta. V letech 2010 až 2013 zastával post generálního uměleckého sekretáře v divadle Teatr Polski ve Varšavě, kde také režíroval. Od roku 2004 je předsedou nadace Arteria Art Foundation, kterou spoluzaložil a která se věnuje podpoře sociálně-kulturních aktivit a produkci mezinárodních divadelních projektů. Mezi její vlajkové projekty patří největší přehlídka asijského filmu v Polsku - Varšavský filmový festival CINEMA IN FIVE FLAVOURS a také divadelní platforma zaměřená na podporu spolupráce tvůrců ze střední a východní Evropy.

Mezi jeho nejdůležitější filmové role patří ty ve filmech Krzysztofa Zanussiho: Život, jako smrtelná choroba přenášená pohlavní cestou nebo Dodatek. Spolupracoval také s Jerzy Hoffmanem (Staré báje Vikingů), Januszem Morgensternem (Herbatka u Stalina, Menší zlo) či Agnieszkou Holland (Jánošik, Ekipa) V Polsku také účinkoval v mnoha televizních seriálech mimo jiné Plebania, Regina, Dwie strony medalu ad. Od roku 2013 žije nastálo v Praze. Českým divákům se ale poprvé představil už v roce 2000 v roli židovského chlapce Lea ve filmu Pramen života – Der Lebensborn Milana Cieslara a také v hlavní roli Pecivala pohádkového seriálu ČT O ztracené lásce (2002, rež. V. Polesný). Jeho posledními filmovými rolemi v českých filmech jsou David v Colette (2013, rež. M. Cieslar) a Egon v Hany (2014, rež. Mike Samira). Spolupracoval také s Českým rozhlasem 3 Vltava jako režisér a autor pořadů v rámci polského roku. Hostuje v Národním divadle, v inscenacích Letních Shakespearovských slavností, kulturním prostoru Jatka 78.

Produkční tým

Divadlo X10

Lenka Kolihová (řešitel projektu, předseda spolku, dramaturg)

Vystudovala dramaturgii na pražské DAMU. V roce 1993 spolu s celým ročníkem odešla do ústeckého Činoherního studia, kde navázali na nejlepší tradice této vyhlášené mimopražské scény a vybudovali silný generační soubor. Těžištěm dramaturgie Činoherního studia se v této éře staly současné hry a divadlo za tuto práci získalo cenu Nadace Alfréda Radoka Divadlo roku 2000. Na sezonu 2001 – 2002 přešla do brněnského HaDivadla, v té době již byla dohodnuta její spolupráce s Národním divadlem, kam nastoupila v září 2002. Její desetileté působení v této prestižní instituci je spojeno zejména s uváděním současných titulů, které reflektují aktuální problémy doby, ať již jde o hry české nebo zahraniční. V roce 2012 angažmá v Národním divadle ukončila založila společně s režisérkou Ewou Zembok a herečkou Annou Císařovskou Divadlo X10, které začalo působit ve Strašnickém divadle a které se zaměřuje na současnou dramatiku. V květnu 2016 byla na ustavující schůzi. Asociace nezávislých divadel České republiky zvolena 1. místopředsedkyní této profesní organizace divadelních subjektů z oblasti neziskové sféry, na přípravě jejíhož založení se od počátku podílela.

Kryštof Koláček (manažer)

Vystudoval Vysokou školu ekonomie a managementu v Praze, působil mimo jiné jako manažer A studia Rubín, náměstek ředitele v Městském divadle Kladno. Od roku 2008 dosud působí v A studiu Rubín jako člen správní rady. Manažerem Divadla X10 se stal na konci roku 2014.

Hana Svobodová (produkce)

Vystudovala Teorii a dějiny divadla a Český jazyk a literaturu na Masarykově univerzitě a Divadelní manažerství na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Během studia na vysoké škole působila na Divadelní lodi Tajemství bratří Formanů, v brněnském HaDivadle a Divadle Feste. Po přestěhování do Prahy pak pracovala jako výkonná produkční společnosti Divadla Kladno s.r.o. (2013–2014). Produkční v Divadle X10 je od března 2015.

Partneři

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (Polsko)

Robert Talarczyk (ředitel)

Slezský herec, režisér a ředitel divadla Teatr Slaski, má bohaté manažerské zkušenosti s mezinárodní spoluprací. Blíže se seznámil jak s dramaturgií Divadla X10, tak s jeho uměleckým souborem a technickým zázemím. Důležitým prvkem jeho režijní tvorby jsou inscenace tvořící divadelní mytologii Horního Slezska, např. oceňovaná Pátá strana světa od Kazimierza Kutza, Cholonek nebo Pan Bůh z hlíny německého autora Janosche a Western od Artura Pałygi. Jako ředitel polského divadla v Bielsko-Biala (2005-2013) a později Slezského divadla v Katovicích (od roku 2013) produkoval inscenaci, která vyprovokovala celostátní bouře a byla široce diskutována v Polsku (Love in Königshütte Ingmar Villqist, Battle of Nangar Khel a žid autora Arthura Pałygy ).

Artur Palyga (dramaturg)

Narodil se v Hrubieszowě. Pracuje jako dramaturg v Teatrze Śląskim v Katowicích. Žije v Bielsku-Białé. V roce 1989 se stal novinářem. V roce 2005 napsal pro sídlištní klub muzikál Balonová duše. Posléze získal cenu za divadelní hru o Bielsku-Białé, s níž v roce 2006 debutoval v profesionálním divadle, v bielském Teatrze Polskim. Inscenace jeho her dvakrát získaly grand prix festivalu R@port v Gdyni (v roce 2008 Žid v režii Roberta Talarczyka, v roce 2009 Všechny druhy smrti v režii Pawła Passiniho). Poslední takový otec v režii Łukasze Witt-Michałowského a Nekonečný příběh v režii Piotra Cieplaka zvítězily v letech 2009 a 2012 v soutěži inscenací současných polských her. V roce 2013 získal Gdyńskou hlavní cenu o nejlepší současné polské drama za hru Uvnitř slunce hromadí se popel, která měla premiéru v krakowském Teatrze Starym (režie Wojciech Faruga) a poté ji nastudoval Wrocławski Teatr Lalek (režie Agata Kucińska).V posledních letech pravidelně vedl literární kurzy pro postižené ze sdružení Teatr Grodzki. Víc než deset let psal fejetony do časopisu Přítel pes. Vydal knihu s reportážemi z Běloruska nazvanou Kolchoz imeni Adama Mickiewicza, a reportáž Celé Polsko chatuje o sexu zařadil Mariusz Szczygieł do knižní antologie polské reportáže. V Teatrze Śląskim vede školu lokálních vyprávění a v Teatrze Powszechnym ve Varšavě spolu s Małgorzatou Sikorskou-Miszczuk Dílnu pochybných divadelních praktik.

Paulina Kinga Dobosz (produkce)

Narodila se na severu Polska, žije a pracuje v Praze a zároveň ve Varšavě. Odpromovala jako žurnalistka na Katedře sociálních věd na Varšavské Universitě a dále studovala divadelní vědu na Divadelní Akademii ve Varšavě. Od 2010 roku je studentkou DAMU, obor performerství (Divadelní tvorba v netradičních prostorech, KALD). Momentálně pracuje v oboru produkce a fundraisingu. Organizuje také divadelní, taneční a filmové festivaly. Věnuje se různým divadelním projektům pro děti a dospělé jako herečka a performerka.

S.T.O.K.A. (Slovensko)

Blaho Uhlár (režisér a dramatik)

Na Divadelní fakultu VŠMU vstoupil na počátku sedmdesátých let. Od roku 1974 byl členem trnavského DPDM (Divadlo pro děti a mládež). V roce 1991 založil s výtvarníkem Milošem Karáskem Divadlo Stoka, alternativní prostor, legendu devadesátých let. Blaho Uhlár vytváří autorské divadlo s důrazem na provokaci publika a s politizujícím obsahem. S inscenací Neistý grunt se divadlo zúčastnilo festivalu The New York International Fringe Festival.

Anna Grusková (autorka, překladatelka, dramaturgyně)

Vystudovala Divadelní a filmovou vědu na Karlově univerzitě v Praze. Její hra Rabínka pojednávající o osudech bratislavské židovské aktivistky Gisi Fleischmannové bylo inscenováno v Národním divadle v Bratislavě a v Divadle Reon v Bologni. Věnuje se rovněž dokumentárnímu filmu.

Peter Tilajčík (herec)

Vystudoval Katedru loutkové tvorby Divadelníj fakulty VŠMU, spolupracuje s Blahem Uhlárem v Divadle Stoka. S inscenací Cholstomer se zúčastnil festivalů Międzynarodowy Festiwal Szkoł Lalkarskich v Bialystoku, či Istropolitana Projektu na půdě VŠMU.

Braňo Mosný (herec)

Vystudoval VŠMU, působí v divadle Stoka, hostuje v Divadle Jána Pálarika v Trnavě.

Tomáš Pokorný (herec)

Vystudoval VŠMU, herecky se podílel na řadě studentských filmů, spolupracuje s Divadlem

Michaela Halcinová (herečka)

Absolvovala VŠMU v Bratislave. V angažmá v Mestském divadle Žilina je od roku 2015. Spolupracuje s Divadlem DPM a s Divadlem STOKA.

Lenka Libjaková (herečka)

Vystudovala VŠMU, spolupracuje s Divadlem Stoka.

Lýdia Petrušová (herečka)

Věnuje se nezávislým a autorským projektům. V roce 2015 nominována na cenu Dosky v kategorii Objev roku.

RAGNAR (Maďarsko)

Lucie Orbók (*1983, režisérka, producentka)

Absolventka Katedry režie na pražské DAMU. Ve středoevropském regionu režírovala více jak 20 inscenací. Spoluzaložila tři mezinárodní festivaly - Csekkold! a Naostro v roce 2012, a Y.EAST v roce 2015) a produkovala dva mezinárodní projekty z oblasti V4. Od roku 2015 pracuje jako ředitelka Českého centra v Budapešti.